Przez pierwsze tygodnie marca zespoły trzech ścieżek Mikrograntów zbierały propozycje projektów z zakresu animacji, edukacji, sztuki oraz wielu innych działań o charakterze integracyjnym i kulturotwórczym.
W tegorocznej edycji programu zgłoszono aż 119 pomysłów, spośród których 41 najbardziej inspirujących inicjatyw zostanie wcielonych w życie we współpracy z Wrocławskim Instytutem Kultury i Fundacją Umbrella. Wybrane projekty otrzymają nie tylko wsparcie finansowe, w wysokości od 1 do 10 tysięcy złotych brutto (w zależności od ścieżki), ale także kompleksową pomoc organizacyjną, promocyjną i administracyjną.
W jakich wydarzeniach weźmiemy udział tej wiosny?
Zwycięskie projekty to inicjatywy, które nie tylko aktywizują mieszkańców i zachęcają do współpracy ponad podziałami, ale także w niezwykły sposób łączą edukację z rozrywką.
– Co szczególnie inspirujące, wiele z tych pomysłów skupia się na ożywianiu zapomnianych lub niedocenianych miejsc w mieście, przywracając im dawny blask lub nadając zupełnie nowy charakter – piszą organizatorzy programu z Wrocławskiego Instytutu Kultury.
W ramach inicjatyw wybranych w Mikrograntach młodzieżowych, zauważalna jest tendencja do aktywności plenerowych, z wieloma projektami skupionymi na integracji sąsiedzkiej oraz współpracy międzypokoleniowej.
Równocześnie, wiele projektów podejmuje ważne tematy ekologiczne, zachęcając społeczność do dbania o otaczającą nas przyrodę i angażując ją w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Przedmieście Oławskie wyraźnie przoduje w lokalizacjach zwycięskich projektów, a tutejsza młodzież angażuje się w działania związane z zielenią, wspólnym sadzeniem roślin i organizacją spływów kajakowych. Nowe grupy i tematy w naborze obejmują m.in. warsztaty kaligrafii przygotowane przez samorząd uczniowski Szkoły Podstawowej nr 109 oraz film o ekologii rzeki stworzony przez młodzież edukującą się w systemie domowym.
W puli 16 zwycięskich pomysłów w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych dominują projekty związane z dobrostanem, tańcem i improwizacją ruchową oraz ekologią, w szczególności tematyką kwiatów i ziół.
Przykładem skutecznego podejścia do międzypokoleniowej komunikacji jest Międzypokoleniowy Kolektyw Artystyczny „Połączenia”, który planuje zorganizować cykl warsztatów poświęconych rozwijaniu umiejętności empatycznego dialogu. Uczestnicy i uczestniczki nauczą się aktywnego słuchania i budowania relacji bez oceniania rozmówcy. Równocześnie inna inicjatywa skierowana do dzieci i ich opiekunów łączy muzyczne animacje z nauką o instrumentach, oferując radosne i twórcze doświadczenia wśród dźwięków przyrody.
Wydarzenia dla swoich sąsiadów i sąsiadek przygotowują także organizacje pozarządowe. Wśród ośmiu zwycięskich projektów dominują inicjatywy skupione na zdrowiu i dobrostanie, oferujące zajęcia ruchowe oraz warsztaty, które nie tylko sprzyjają integracji, ale także wspierają poprawę jakości życia uczestników.
Mieszkańcy Pawłowic zostaną zaproszeni do wspólnego tworzenia wyjątkowych ceramicznych tabliczek, które będą inspirowane nazwami lokalnych ulic, dodając niepowtarzalny charakter ich otoczeniu. Z kolei na Przedmieściu Świdnickim zorganizowana zostanie ekologiczna inicjatywa Trashon Breslau, w ramach której mieszkańcy będą mieli okazję nadać drugie życie odzieży, promując tym samym ideę zrównoważonego rozwoju i świadomego stylu życia.
Gratulujemy wszystkim zwyciężczyniom i zwycięzcom oraz życzymy powodzenia w realizacji działań. Do zobaczenia w mieście!